Potřebné vybavení

Vybavení pro iaido a jodo

Oblečení

Pro cvičení v našem dojo budete potřebovat několik základních pomůcek. Na první tréninky samozřejmě přijďte v tom, co máte po ruce, dobrý je volný bavlněný oděv, který vám nebude vadit v pohybu a nebude překážet (tepláky a tričko úplně stačí). Obecně doporučujeme se na první trénink přijít podívat, zjistíte na místě, co zhruba iaido je a jestli to opravdu chcete cvičit. Vybavení budete potřebovat, až se rozhodnete pro vlastní cvičení.

Ukázka dobrého ustrojení

Oděv na cvičení používáme podobný jiným bojovým uměním. Pokud máte klasické „kimono“ např. z karate nebo keikogi z judo, bude vám rozhodně do začátku stačit jako náhrada „civilního“ cvičebního úboru (těch výše zmiňovaných tepláků a trička).

Pro iaidó se používá svrchní kabátek (iaidogi, uwagi), spodní kabátek (džuban, nadžuban – „potítko“), hakama, pás obi a případně ponožky tabi. Pokud do začátku budete používat zmíněnou teplákovou soupravu, je to v pořádku, ale už na první seminář, a rozhodně zkoušky, budete potřebovat minimálně nějaký tradičnější oděv, jako např. karategi na obrázku (doplněné páskem).

Klasickým oděvem pro iaidó i jodo je tedy hakama, iaidógi/uwagi (vrchní kabátek), spodní kabátek dzuban, pás kaku obi a případně ponožky tabi.

Při zvláštních příležitostech je možné nosit jako vrchní kabátek tzv. Moncuki. Jde o slavnostní kabátek se širokými rukávy, doplněnými rodovými znaky (popř. znaky dódžó).  Užívá se pouze při embu nebo zkouškách na vysoký stupeň a to s dovolením učitele!

Jak tedy jednotlivé části vypadají

Hakama

Hakama se běžně popisuje jako skládaná kalhotová sukně – široké kalhoty se sedmi sklady.

Pro hakama jsou Českou federací kendo předepsány barvy černá nebo bílá. Pro jodo je přípustná i tmavě modrá barva.

Zcela nová Hakama

Vrchní kabátek (iaidogi)

by měl buď mít barvu jakou jste zvolili u hakama. Je o něco delší a má kratší rukávy, aby se vám do nich nezaplétaly zbraně.

Iaidogi s nafudou

Spodní kabátek dzuban

Jde o podobný střih jako má Iaidogi, ale je o něco menší a má otvory v oblasti podpaždí. Barva je běžně bílá.

Kaku obi

Místo klasického obi se pod hakama používá kaku-obi šerpa, která přidržuje meč u pasu. Obi by mělo mít barvu stejnou, jako zbytek úboru.

Obi

Tabi

Pokud potřebujete (např. ze zdravotních důvodů, studené nebo špatné podlahy), můžete jako obuv nosit ponožky tabi, jinak se cvičí naboso.

Tabi

Kolení chrániče

V neposlední řadě budete potřebovat (budou se hodit) pro cvičení chrániče na kolena. V průběhu cvičení iaidó strávíte každý trénink určitou dobu cvičením suwari waza (technik prováděných v kleku na kolenou nebo v tatehiza), což pro začátečníka a často i pro pokročilé bývá dosti bolestivé. Abychom předešli možným problémům s kloubním aparátem, můžeme použít pro cvičení chrániče na kolena.

Pokyny pro nošení

  • Spodní kabátek by neměl vykukovat z iaidogi, ideálně by měl být stejné barvy nebo bílý.
  • Gi musí být v dostatečné délce, aby zabránilo vykukování nohou a zadku skrze matadači (rozparek na boku hakama).
  • Všechny části oděvu musí být čisté, upravené, správně nošené a utažené. Obnošená kolena na hakama by měla být diskrétně opravená.
  • Na semináře, závody a další setkání je dobré mít „sváteční oblečení“.

Zbraně

Různé zbraně

Iaido

Dále budete pro cvičení iaidó určitě potřebovat vhodné zbraně – meče.

Bokken

Takže v první řadě potřebujete bokutó/bokken – dřevěný meč, tvaru katana, nejlépe se záštitou (cuba). V dnešní době je možné pořídit pro bokken plastovou pochvu saya, která se pro iaido velmi hodí.

Bokken, Bokken se saya

Iaito

Až si vaše ruce trochu zvyknou, je možné přejít na cvičení s kovovým tupým mečem – iaitó.

Iaitó je zpravidla vyrobeno ze slitiny kovů, je lehčí nez skutečný meč, nemá vybroušené ostří a bývá odlehčené žlábkem Hi.

Na rozdíl od bokenu má také vlastní příslušenství koshirae (pochvu, rukojeť, záštitu). Kvalitní iaito jsou tvarem i rozměrem velmi podobné skutečnému Nihonto – japonskému meči.

Pro ČR a cvičení ZNKR iaidó se cvičení s iaitó vyžaduje až na zkoušky na 2.kyu.

Iaito
Iaito

Šinken

Po delší době cvičení můžete přejít na cvičení se skutečným ostrým mečem (šinken). Cvičení s šinkenem se striktně doporučuje od 4.danu výše a to vždy po konzultaci s vaším učitelem!

nihonto – shinken – japonský originál

Džodo

Dále budete pro cvičení džódó určitě potřebovat nějaké vhodné zbraně.

Džó

Rozhodně budete potřebovat džó (tyč), o rozměrech 128 cm x 2.5 cm. Tyč by měla být ideálně z dobrého, tvrdého dřeva s hustou strukturou vláken, které tvoří malé třísky (bílý dub, červený dub, použitelný je i habr nebo kvalitní buk). Rozměry džó jsou stejné pro všechny bez rozdílu, jak pro mladší, tak pro starší žáky.

Bokken

Dále potřebujete bokken – dřevěný meč, se záštitou (viz Bokken u Iaidó).