Potřebné vybavení

Vybavení pro iaido

Pro cvičení ZNKR iaidó budete potřebovat několik základních pomůcek. Na první tréninky samozřejmě přijďte v tom, co máte po ruce, dobrý je volný bavlněný oděv, který vám nebude vadit v pohybu a nebude překážet. Tepláky a tričko úplně stačí. Obecně doporučujeme se na první trénink přijít podívat, zjistíte na místě, co zhruba iaido je a jestli to opravdu chcete cvičit. Vybavení budete potřebovat, až se rozhodnete pro vlastní cvičení.

Oděv na cvičení používáme podobný jiným bojovým uměním. Pokud máte klasické „kimono“ např. z karate nebo keikogi z judo, bude vám rozhodně do začátku stačit jako náhrada „civilního“ cvičebního úboru (těch výše zmiňovaných tepláků a trička). Pro iaidó se používá svrchní kabátek (iaidogi, uwagi), spodní kabátek (džuban, nadžuban – „potítko“) a hakama, pás a případně tabi. Pokud do začátku budete používat zmíněnou teplákovou soupravu, je to v pořádku, ale už na první seminář, a rozhodně zkoušky, budete potřebovat minimálně nějaký tradičnější oděv, jako např. karategi na obrázku (doplněné páskem).


Klasickým oděvem pro iaidó je tedy hakama , iaidógi/uwagi (vrchní kabátek, je o něco delší a má kratší rukávy, aby se vám do nich nezaplétaly zbraně), pás (šerpa, o něco širší než klasické obi) a případně tabi (látkové boty). Při zvláštních příležitostech je možné nosit jako vrchní kabátek tzv. Moncuki (slavnostní kabátek se širokými rukávy, doplněnými rodovými znaky – znaky dódžó).

Jak tedy jednotlivé části vypadají? Obecné pokyny pro oděv jsou následující: Pro hakama se preferují střídmé tmavé barvy, upřednostňuje se černá, ale modrá nebo hnědá jsou také možné. Vrchní kabátek (gi) by měl buď mít barvu hakama nebo bílou. Bílá hakama je možná s bílým gi. Šedě/černě pruhovaná hakama je použitelná s Moncuki (pouze při embu nebo zkouškách na vysoký stupeň). Všechny části oděvu musí být čisté, upravené, správně nošené a utažené. Obnošená kolena na hakama by měla být diskrétně opravená. Spodní kabátek by neměl vykukovat z gi, ideálně by měl být stejné barvy. Gi musí být v dostatečné délce, aby zabránilo vykukování nohou a zadku skrze matadači (rozparek na boku hakama). Hakama tedy může vypadat třeba takto:

Vrchní kabátek a spodní džuban:

 

 

 

Pokud potřebujete (např. ze zdravotních důvodů, studené nebo špatné podlahy), můžete jako obuv nosit tabi, jinak se cvičí naboso. Jak již bylo uvedeno výše, místo obi se pod hakama používá šerpa, která drží meč.

V neposlední řadě budete potřebovat pro cvičení chrániče na kolena. V průběhu cvičení iaidó strávíte každý trénink určitou dobu cvičením seiza no bu (technik prováděných v kleku na kolenou), což pro začátečníka a často i pro pokročilé bývá dosti bolestivé. Abychom předešli možným problémům s kloubním aparátem, můžeme použít pro cvičení chrániče na kolena.

Dále budete pro cvičení iaidó určitě potřebovat vhodné zbraně. Takže v první řadě potřebujete bokutó – dřevěný meč, tvaru katana, nejlépe se záštitou (cuba). Až si vaše ruce trochu zvyknou, je možné přejít na cvičení s kovovým cvičným mečem – iaitó. Iaitó je vyrobeno ze slitiny, je lehčí nez skutečný meč, nemá vybroušené ostří a bývá odlehčené drážkou. Na rozdíl od bokenu má také vlastní saja (pochvu). Po delší době cvičení můžete (v tomto případě vám vždy poradí váš učitel) přejít na cvičení se skutečným ostrým mečem (šinken). Pro ČR a cvičení ZNKR iaidó se cvičení s iaitó vyžaduje až na zkoušky na 2.kyu a cvičení s šinkenem se striktně doporučuje od 4.danu výše.

Vybavení pro jodo

Pro cvičení ZNKR džódó budete potřebovat několik základních pomůcek. Na první tréninky samozřejmě přijďte v tom, co máte po ruce, dobrý je volný bavlněný oděv, který vám nebude vadit v pohybu a nebude překážet. Tepláky a tričko úplně stačí. Obecně doporučujeme se na první trénink přijít podívat, zjistíte na místě, co zhruba džódó je a jestli to opravdu chcete cvičit. Vybavení budete potřebovat, až se rozhodnete pro vlastní cvičení.

Oděv na cvičení používáme podobný jiným bojovým uměním. Pokud máte klasické „kimono“ např. z karate nebo keikogi z judo, bude vám rozhodně do začátku stačit jako náhrada „civilního“ cvičebního úboru (těch výše zmiňovaných tepláků a trička). Pro džódó se používá svrchní kabátek (uwagi) a hakama, případně tabi. Pokud do začátku budete používat zmíněnou teplákovou soupravu, je to v pořádku, ale už na první seminář, a rozhodně zkoušky, budete potřebovat minimálně nějaký tradičnější oděv, jako např. karategi na spodním obrázku (doplněné páskem).

Klasickým oděvem pro džódó je tedy hakama (skládaná kalhotová sukně), uwagi (vrchní kabátek, je o něco delší a má kratší rukávy, aby se vám do nich nezaplétaly zbraně) a případně tabi (látkové boty). Při zvláštních příležitostech je možné nosit jako vrchní kabátek tzv. Moncuki (slavnostní kabátek se širokými rukávy, doplněnými rodovými znaky – znaky dódžó).

Jak tedy jednotlivé části vypadají ? Obecné pokyny pro oděv jsou následující : Pro hakama se preferují střídmé tmavé barvy, upřednostňuje se černá, ale modrá nebo hnědá jsou také možné. Keikogi by mělo buď mít barvu hakama nebo bílou. Bílá hakama je možná s bílým gi. Šedě/černě pruhovaná hakama je použitelná s Moncuki (pouze při embu nebo zkouškách na vysoký stupeň). Všechny části oděvu musí být čisté, upravené, správně nošené a utažené. Obnošená kolena na hakama by měla být diskrétně opravená. Gi musí být v dostatečné délce, aby zabránilo vykukování nohou a zadku skrze matadači (rozparek na boku hakama).

Pokud potřebujete (např. ze zdravotních důvodů, studené nebo špatné podlahy), můžete jako obuv nosit tabi, jinak se cvičí naboso.

Dále budete pro cvičení džódó určitě potřebovat nějaké vhodné nářadí. Rozhodně budete potřebovat džó (tyč), o rozměrech 128 cm x 2.5 cm. Tyč by měla být ideálně z dobrého, tvrdého dřeva s hustou strukturou vláken, které tvoří malé třísky (bílý dub, červený dub, použitelný je i habr nebo kvalitní buk). Rozměry džó jsou stejné pro všechny bez rozdílu, jak pro mladší, tak pro starší žáky. Dále potřebujete bokken – dřevěný meč, se záštitou (cuba).