Po dvou ročnících postižených covidovou sezonou byla možná účast senseie V. Cooka (7. dan, kyoshi) na našem semináři a závodech. Sensei je hlavním učitelem v rámci linie Shinbukan v Evropě. Tento rok je současně významným symbolem spolupráce, jelikož sensei učí v České republice již 25 let, proto byl i tento ročník věnován tomuto výročí.
Samotná událost se konala o víkendu 29. až 30. října 2022 ve Sportovní hale Jižní Město a jednoho si o 8. ročník.
Vedením semináře a následným zkoušením byli pověřeni:
- V. Cook (7. dan, kyoshi, UK)
- T. Devine (6. dan, UK)
- G. Habermayer (6. dan, HU),
- V. Hyndrák, P. Balvín, M. Kolísek – všichni 5. dan
Na seminář dorazilo cca 60 iaidoka. Včetně delegace ze Slovenska, Maďarska, Polska a Chorvatska.
Sobota
Hned po příchodu do tréninkové haly bylo jasné, že to není obyčejná sportovní hala – byla modrá, velká a bylo to poprvé, co jsem v něčem takovém trénoval.
Příprava na trénink trvala poměrně dlouho, ale byla to zábava.
Začali jsme poměrně fyzicky náročným suburi, při kterém Cook sensei pěkně zhodnotil, kde je pro většinu z nás největší kámen úrazu – v práci s nohama.
S novými poznatky jsme prošli kata 1-12, netradičně jsme v shugo vždy prošli několik kata najednou.
Při tom sensei neopomněl zmínit zajímavé body. Co mě přišlo paradoxně nejvíc obohacující, hlavně etiketa: rady tipu nesahat na meč, pokud se ho nechystáme použít, a neopírat při postávání na místě ruce na meč, jak to dělají téměř všichni Evropané, a to prý třeba i na mistrovství Evropy (sám si při tom vzpomínám na naše dojo a že to je něco, co se sám musím pořádně odnaučit).
Pak přišla spousta zajímavých poznatků o timingu a reálných scénářích kata, hlavně třeba už při počátečních krocích (samotného mě překvapilo, že načasování už při původních pár krocích ještě před vytasením meče mám vlastně špatně).
Mě osobně bylo několikrát opraveno chiburi s tipy, jak ho vylepšit, a popravdě jsem ani pořádně nevěděl, že zrovna tuto část dělám špatně, třeba u deváté kata.
Zkoušky
Odpoledne přišly zkoušky do 3. danu. Osobně jsem je tentokrát sledoval z tribun ze předu, což byl trochu jiný pohled než se většinou člověku dostane.
Z našeho dojo se zadařilo postoupit:
- 2. dan – Radek Haščák
- 1. dan – Jakub Váňa
- 1. dan – Eva Vaškůjová
- 4. kyu – Martin Pěch
- 4. kyu – Miroslav Uďan
Všem gratulujeme a držíme palce při dalších trénincích
Neděle
Druhý den následoval turnaj jednotlivců a týmů.
Chtěl bych především vyzdvihnout velký úspěch v Mudan kategorii, kde si náš Martin dokázal zajistit první místo.
Odpoledne nás čekala trochu chaotická příprava areálu na turnaj týmů, i když to nedělám poprvé, ale přesto jsme to zvládli a bavili se u toho. Nakonec to prý působilo mnohem více organizovaně než se nám samotným zdálo.
Tým, jehož jsem byl já součástí byl bohužel vyřazen hned na začátku, a to naší vlastní chybou a předčasnou snahou o změnu pozic, ale i tak je to platná zkušenost.
Na druhou stranu, náš druhý tým se dostal až do finále a vyhrál, což všechno dost pozitivně překvapilo, jelikož velkou zásluhu měl na tom náš čerstvý 1. dan který dokázal porazit i mnohem výše stojící soupeře.
Na dlouhém závěrečném ceremoniálu Cook sensei obdržel dárky jako gesto vděčnosti z naší strany a zdálo se, že je tak dojatý, že měl problémy to komentovat, zatímco vyprávěl příběh o tom, jak to všechno začalo, to bylo dojemné.
Když bylo po všem, jednoduše jsme vše uklidili a dali do pořádku, rozloučili se a odešli, jako vždy inspirováni snahou být v Iai lepší.
P. Vnenk
Výsledky/Results:
- Mudan
- 1st: Martin Pěch
- HC (2nd and 3rd): Gábor Kórádi & Pavel Süke
- Shodan
- 1st: Kateřina Talová
- HC (2nd and 3rd): Peter Mikulan & Sebastian Śledzik
- Nidan
- 1st: Dominik Střihavka
- HC (2nd and 3rd): Petr Vnenk & Gabriel Kidon
- Sandan
- 1st: Jan Pábl
- HC (2nd and 3rd): Petr Koubek & Karel Dlouhý
- Yondan
- 1st: Zoltán Németh
- HC (2nd and 3rd): Imre Szilva & Jaroslav Říha
- Kategorie týmů
- 1st: Shinbukan Toshiro
- 2nd: Last Hope
- 3rd: Shinbukan Hungary Ichi & Shinbukan Hungary Ni
Všem účastníkům děkujeme za přízeň a vynaložené úsilí a těšíme se na další setkání.