V rámci mnohaleté spolupráce s Nihonto Kenkyukai (Společnost pro studium japonského meče) proběhl seminář iaidó + etikety a údržby japonského meče. Seminář se uskutečnil v sobotu 7. 8. 2021 v parku Ladronka.
Konceptem události bylo vytvořit akci, která by byla oboustranně přínosná a zajímavá. Výsledkem byl seminář, kde se v jednotlivých blocích „vymění“ role učitelů a žáků.
Seminář byl rozdělen do tří zhruba dvouhodinových bloků.
- 10:00 – 12:00
- V první si členové NK vyzkoušeli japonský šerm pod vedením Pavlovým vedením.
- Pavel a pověření studenti vysvětlovali členům NK, jak meč správně držet, jakým způsobem vést základní seky a došlo i na objasnění základních principů iaido. Na závěr bloku si nováčci vyzkoušeli některé části z technik Seitei Iaido Kata včetně záludností technik tasení.
- Pokročilejší studenti SBK se v části tréninku věnovali také zevrubné přípravě na nadcházející zkoušky na technické zkoušky.
- Před obědovou pauzou předvedl Pavel pěkné enbu obsahující pokročilé techniky z Okuden tachi waza včetně mé oblíbené Kabezoi.
- 12:00 – 13:00
- Okolo dvanácté hodiny proběhla hodinová pauza na oběd. Většina účastníků využila pohostinství usedlosti Ladronka – alkohol byl ale přísně zakázaný! Naštěstí bylo možno již tradičně svlažit hrdlo kvalitním čajem.
- 13:00 – 15:00
- Ve druhé části se role otočili a pokročilí členové NK vysvětlili základy historické a sběratelské etikety a manipulace s nihonto. Po úvodním slovu o historickém kontextu si účastníci vyzkoušeli základní manipulaci a etiketu z historického hlediska. Kam a jakým způsobem odložit japonský meč, co které umístění vypovídá, a co bylo považováno za neslušné či nevhodné. Následně si účastníci vyzkoušeli základní formy předávání meče se třemi velikostmi mečů (katana, wakizashi a tanto).
- Na závěr bylo načato téma údržby meče a byla prezentováno jeho profesionální rozebírání a ošetření.
- K prohlednutí byly na místě tři historické originální meče a 10 mečových záštit tsuba.
- 15:00 – 17:00
- Třetí část byla opět věnována použití meče a byla zaměřena na „kontaktní“ techniky s bokkeny. V rámci cvičení byl kladen důraz především na správnou maai, časování a samozřejmě techniku. S radostí mohu konstatovat, že všichni přítomní dokázali předváděné techniky zreprodukovat úměrně své úrovni a nedošlo ke ztrátám na životech (boule a drobné oděrky se nepočítají).
- Po skončení semináře jsem se ještě rozhodli navštívit blízkou restauraci a posilnit se zejména pivem po náročném dni.
Akce se vydařila a já doufám, že si každý z nás odnesl něco nového (a nezapomeňte, že se ty tsuby vracejí 😛 ). Účastnilo se 9 osob, což je vzhledem k vytíženému období dovolených očekávaný a obstojný stav. V neposlední řadě naprosto úžasně vyšlo počasí, kdy nám seminář vyšel na jediný den z týdne, kdy de facto nepršelo.
Velký dík patří Pavlovi a kolegům z NK za jejich čas a ochotu podílet se na této akci. Díky patří také všem, kteří si udělali čas a dorazili. Těšíme se na další setkání nad japonskými meči!
T. Suk