Shinbukan Praha koryu + vánoční besídka

V sobotu 11. 12. 2021 proběhl v prostorách základní školy Jeseniova jednodenní seminář koryu pro naše dojo s následnou valnou hromadou a vánoční besídkou. Výuku na semináři vedl samozřejmě Pavel a již od oznámení jeho konání byl seminář plánovaný na shoden, kterému jsem se od září aktivně věnovali na pravidelných trénincích.

všichni

Prosincové semináře mají své kouzlo, obzvláště, když vám školník oznámí před začátkem, že vám ještě ukáže, kde se zapíná vytápění… Vzpomínám na jeden takový, dobrých deset let zpět, který probíhal někde v okolí Andělu. Bylo tenkrát důležité hodně a usilovně cvičit, a tak si udržet tělesnou teplotu alespoň lehce nad bodem mrznutí alkoholu 🙂 . Tentokrát se ale prvotní obavy ukázaly liché a po přitopení se tělocvična podařila poměrně pěkně vyhřát.

Po společném rozcvičení jsem se vrhli na shoden a postupně jsme probrali shohatto, inyo shintai, gyakuto, seichuto, koranto, inyo shintai gyakute a batto. Jelikož byla podlaha poměrně tvrdá (alespoň pro mě, který se zarytě a lehce sebezničujíc drží cvičení bez chráničů) prokládali jsme techniky v suwari technikami tachi waza z oku iai. Prošli jsme si sodome, mon iri a ukenagashi. Pro spoustu členů to bylo poprvé, co tyto techniky mohli cvičit, a tak byla vidět velká snaha i zájem.

Pavel se snažil jít v jednotlivých waza do hloubky a vysvětlit celkové pozadí technik a zdůraznit body, na kterých je kata postavena (důležité prvky – „silná“ a „slabá“ místa techniky). Stejně tak objasnil i rozdíly ve cvičení seitei a koryu respektive, jak zacvičit koryu, aby to nevypadalo jako „špatné seitei„.

Zhruba hodinu před koncem jsem se rozdělili na dvě skupiny (do 2. danu a 3. dan+). Supina do 2. danu se následně věnovala samostatnému keiko a vyšší stupně se pustily do tachi uchi no kurai naší linie. Tato část „osnov MSR“ ve dvojicích se necvičí ve všech liniích a v rámci naší ryuha se začínají učit až u 3. danu. Pro mě osobně je to vždy takový malý svátek, když se pustíme do kumitachi nebo vyšších úrovní koryu. Postupně jsme si připomenuli kumitachi techniky Deai, Tsukekomi, Ukenagashi. Další snad budou brzy následovat ;-).

Po ukončení semináře přišel čas na vánoční besídku. Po úderném Pavlově zahajovacím proslovu, který zahrnoval motivaci, poděkovaní a aktuality v naší linii, jsme se pustili do sushi, které zařídil Vláďa. Podle mých neskromných měřítek bylo moc dobré. Díky tomu, že moje krásnější polovička donesla rychlovarnou konvici (kterou jsem zřejmě z důvodu konjunkce Marsu a Venuše zapomněl doma), mohl být konečně připraven i avizovaný čaj a svět byl opět v pořádku.

Besídka

Seminář jsem si moc užil a následná besídka se nesla v přátelském předvánočním duchu. Bylo moc příjemné si promluvit a posedět s přáteli, jelikož v tomto roce nebylo mnoho možností… Sešlo se nás 16, což je vzhledem k situaci dobrý počet! Doufám, že se z tohoto semináře stane pěkná tradice, na kterou se budeme moci těšit.

Tom Suk

Napsat komentář